Kvásek je živý organizmus. Jeden můj známý prohlásil, že je to jak další člen domácnosti o nějž je nutné se starat. Na začátku své "pekařské kariéry" jsem se snažil o třístupňové vedení kvásku (jež používají tradiční čeští pekaři). Tento velmi sofistikovaný postup jsme po pár dnech vzdal.
Tak jsem hledal jinou možnost starání se o kvásek a narazil jsem na článek od Cuketky. Kde je popisován zjednodušený postup vedení kvásku, po několika týdnech jsem si upravil postup tak aby mi vyhovoval.
- kvásek skladuji v ledničce
- mám ho jen 2 lžíce (cca 20 g)
- vždy všechen použiji do rozkvasu
- z rozkvasu odeberu 2 lžíce
Většinou peču každý den a tím pádem mám neustále čerstvý a silný kvásek. Tím že kvásek skladuji v lednici vydrží minimálně týden bez krmení. Pokud je doba bez krmení delší, kvásek zapáchá po acetonu je hladový. Stačí jej nakrmit (udělat rozkvas a z něj odebrat, pokud zrovna nechcete péct je možné jej nakrmit a to lžičkou mouky a lžičkou vody).
Pokud se stane kvásek slabý neutáhne chleba je nutné jej omladit. Postup je jednoduchý ve třech krocích:
- ke kvásku se přidá 70 g mouky a 70 g vody - nechá se kvasit dokud se nezdvojnásobí objem
- odebereme lžičku kvásku ostatní vyhodíme;přidáme 70 g mouky a 70 g vody - nechá sek kvasit dokud se nezdvojnásobí objem
- odebereme lžičku kvásku ostatní vyhodíme;přidáme 70 g mouky a 70 g vody - nechá sek kvasit dokud se nezdvojnásobí objem
Tímto dojde k omlazení kvásku a bude opět plný síly. Pokud je vám líto při omlazování vyhazovat kvásek, existuje celá řada receptů jak jej využít (např. do lívanců, vyrobit krekry).
takovéto krásné bublinky má můj kvásek po vytažení z ledničky